emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices

Unit prices: find the total price


Food is sold at small convenience stores, medium-sized grocery stores, and large supermarkets. Smarts shoppers check at several stores to find the best prices. Use the prices shown below to answer the questions.

ITEM
Corner Variety
Elm Street Market
Mammoth Food
LETTUCE
$1.25/head
$.99 head
0.79 head
TUNA
$1.14/can
$.99/can
$1.03/can
MARGARINE
$1.29/pkg.
$.99/pkg.
$.55/pkg.
KETCHUP
$1.40/bottle
$1.29/bottle
$1.29/bottle
APPLES
$1.39/bag
$1.29/bag
$1.35/bag

a) Nancy needs all of the items listed. Write the total amount Nancy would pay:

   i) At Corner Variety.
   ii) At Elm Street Market.
   iii) At Mammoth Food.

b) Where should Nancy buy her food?

c) How much could she save by shopping at the least expensive store instead of at the most expensive?

a)

  At Corner Variety: 1.25+1.14+1.29+1.40+1.39=$6.47
    At Elm Street Market:
0.99+0.99+0.99+1.29+1.29=$5.55
    At Mammoth Food:
0.79+1.03+0.55+1.29+1.35=$5.01

b) Nancy shoul buy her food at Mammoth Food

c) he could save $1.46 (6.47-5.01=1.46).


How much would it cost to buy 3 kilograms of popcorn balls?

puffed rice bars        $3.51/kg
lemon bars        $1.58/kg
blueberry bars        $3.12/kg
coffee cake        $1.01/kg
popcorn balls        $1.09/kg

Find the cost of the popcorn balls. Multiply the price per kilogram by the number of kilograms.

$1.09 × 3 = $3.27

It would cost $3.27.