emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices
Unit prices

The unit price is the price per item or per unit of measure.

Tic tacs® are 3 for $1.29. If you buy 3 tic tacs®, how much will you pay per box?

Divide the price by the number of items.

$1.29 / 3 = $0.43

You will pay $0.43 per box of tic tacs®.