emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices
Unit prices

The unit price is the price per item or per unit of measure.

A 4-pound bag of rice costs $3.44. What is the unit price?

Divide the total cost by the number of pounds.

$3.44 ÷ 4 = $0.86

The unit price is $0.86 per pound.


Find the unit rate.

$30 for 5 movie tickets = $ per ticket