emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices

Unit rates

A rate is a form of ratio in which the two terms are in different units. A rate is written as a fraction.

A distance runner ran 26 miles in 3 hours. The distance-to-time rate is written:


A unit rate is a rate in which the number in the denominator is 1. A unit rate describes how many units of the first type of quantity corresponds to one unit of the second type of quantity.
To find a unit rate, divide the number in the numerator of the rate by the number in the denominator in the rate.


A car travelled 344 miles on 16 gallons of gasoline. What is the unit rate?

To find the miles per gallon (unit rate), divide the numerator of the rate by the denominator of the rate.

is the rate.

  21.5 miles/gallon is the unit rate.

If John bought 2.5 Kgs of rice for $7.5, then what is the unit price of rice?

Here the denominator should be 2.5 Kg and numerator is the price $7.5. The unit price of rice would thus be 7.5/2.5 = 3 $/Kg.